Krasiejów
Krasiejów jest najstarszą miejscowością w gminie Ozimek. Pierwsze wzmianki na temat Krasiejowa pochodzą z roku 1292, kiedy książę opolski Bolko wystawił dokument poświadczony przez włodarza Bratacho de Crasseow. W późniejszych czasach miejscowość nazywała się m. in. Crasseow, Crassiow, Crasyeyow, Krasizegow, Kraschdorff Krascheow.
Do powstania wsi przyczynił się w znacznym stopniu zakon Cystersów, który wybudował tu pierwszy kościół w 1518 roku oraz klasztor, który mieścił się na terenie dzisiejszego nadleśnictwa. Samodzielna parafia utworzona została w 1867 roku. Istniejący dzisiaj w Krasiejowie piękny, neobarokowy kościół został wybudowany w latach 1911 - 1913. Część jego wyposażenia jak ołtarze, ambona i organy zostały wykonane w Regensburgu na Bawarii. Jeden z ołtarzów bocznych pochodzi jeszcze z poprzedniej świątyni i zawiera jedną z najstarszych kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z XVII w.
Pierwszą mszę odprawił budowniczy kościoła ksiądz Maximilian Senft, dzięki któremu wybudowano również w 1896 roku istniejący do dziś klasztor.
W 1618 roku Krasiejów zamieszkiwało 15 kmieci i 5 zagrodników. Wybudowany w 1768 r. wysoki piec przystosowano w 1815r. do produkcji broni.
Szybki rozwój wsi nastąpił w połowie XIX wieku po uruchomieniu linii kolejowej łączącej Opole z Tarnowskimi Górami.
W 1845r. istniała już szkoła katolicka, wieś posiadała 114 domów mieszkalnych, nadleśnictwo, 7 rzemieślników.
Z 1900 roku pochodzi dworzec kolejowy a 1904 stara szkoła. Po wybudowaniu kościoła powstała droga wiejska o nawierzchni granitowej oraz most na Małej Panwi, który do dzisiaj można podziwiać jako zabytek myśli technicznej.
W Starej Szkole mieści się Muzeum stworzone przez Stowarzyszenie Miłośników Krasiejowa, w którym można obejrzeć wystawy: "Wędrówki z najstarszym dinozaurem", "Historia Krasiejowa i okolic oraz lokalnego pożarnictwa".