YouTube
Sarmat
File1
File1
File1
File1
File1
File1
File1
File1
File1
File1
File1
File1
File1
File1
File1
File1
PL DE

Witamy serdecznie

Jesteśmy przekonani, że w naszym agroturystycznym gospodarstwie znajdziecie Państwo wspaniałe miejsce do wypoczynku i rekreacji.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Szybkie linki

Oferta

Odwiedzin: 591903

Rośliny

Szata roślinna

Krasiejów i jego okolice obfituje w chronione i rzadkie gatunki roślin. W borach sosnowych spotkać można czasem objęte ochroną widłaki: widłak goździsty, widłak jałowcowaty. Należą one do bardzo starego geologicznie rzędu widłakowych, który początkiem swym sięga ery paleozoicznej. Pojawił się więc na Ziemi około 350 milionów lat temu i bez większych zmian przetrwał do naszych czasów. Obecnie są to rośliny niewielkich rozmiarów, przeważnie płożące się, o łodygach gęsto pokrytych drobnymi, lancetowatymi liśćmi. W kątach liści zarodniowych, które u większości widłaków zebrane są w kłosy zarodnionośne, tworzą się pojedyncze, nerkowate zarodnie. Ze względu na rzadkość występowania i stosunkowo długi cykl rozwojowy, wszystkie gatunki widłaków podlegają w naszym kraju ścisłej ochronie.

Występują tu również interesujące gatunki skrzypów. Do najciekawszych z nich zaliczyć należy skrzypa zimowego, który tworzy zarodniki późną jesienią i zimą. Spotkać go można w dolinie Małej Panwi. Ściany komórkowe skrzypów są przesycone krzemionką.

W lasach koło Krasiejowa występuje bardzo rzadka, chroniona paproć - długosz królewski, który znany jest z niewielu stanowisk w całym kraju. Długosz królewski jest jedynym w Europie przedstawicielem bardzo starej geologicznie rodziny długoszowatych, której pierwsze formy istniały na Ziemi już w okresie węglowym, czyli około 250 milionów lat temu. Długosz królewski jest okazałą paprocią, jedną z najwyższych w Polsce, o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Jego liście, wysokie od 60 do 150 cm, a czasem nawet do 480 cm, podwójnie pierzaste, są zróżnicowane na część dolną asymilacyjną i na górną zarodnionośną. W stanie dojrzałym przybierającą barwę brunatną.

Na wydmie w północnej części wsi występuje coraz rzadsza, objęta ochroną roślina lecznicza - mącznica lekarska, a w lasach liściastych w dolinie Małej Panwi spotkać można również inne, częściej spotykane gatunki chronione: kwitnącego wczesną wiosną wawrzynka wilczełyko, bluszcz pospolity - jeden z niewielu gatunków naszych rodzimych pnączy, storczyka kruszczyka szerokolistnego, konwalia majowa, kalina koralowa i kruszyna pospolita. W dolinie Małej Panwi we wschodniej części Krasiejowa wykształciły się interesujące zbiorowiska podmokłych łąk, w których stwierdzono występowanie czerwono kwitnącego, chronionego storczyka - kukułkę szerokolistną i chronioną goryczkę wąskolistną.

Pobliskie lasy są bogate zarówno w jagody, borówki, jak również grzyby. Miłośnicy grzybobrania mogą tutaj napełnić swoje koszyki prawdziwkami, podgrzybkami, koźlakami, rydzami czy kurkami.

© Dworek Sarmata