Świat zwierząt
Świat zwierząt Krasiejowa jest równie bogaty jak szata roślinna. Obok zwierząt pospolitych występuje tu wiele gatunków chronionych oraz rzadkich w skali regionu a nawet kraju. Wśród zwierząt bezkręgowych na uwagę zasługuje rzadki gatunek chronionego pająka - tygrzyk paskowany.
Jest to najbarwniejszy krajowy pająk, osiągający do 2 cm długości. Jego odwłok posiada naprzemian ułożone żółte i czarne paski. Występuje na wilgotnych ale nasłonecznionych łąkach i nad brzegami zbiorników wodnych.
Występują tu również rzadkie i chronione gatunki owadów. Do objętych ochroną a stosunkowo często spotykanych należą biegacze: ogrodowy, wręgaty i granulowaty, spotykane na terenie całej wsi.
W borach sosnowych występuje coraz rzadziej chrząszcz z rodziny kózkowatych o bardzo długich czułkach - tycz cieśla. Dosyć pospolicie występują w Krasiejowie chronione trzmiele. Najczęściej spotykany jest trzmiel ziemny, gnieżdzący się w norkach w ziemi lub różnego rodzaju szczelinach między kamieniami.
W miejscach otwartych, nasłonecznionych spotkać można pazia królowej, jednego z najpiękniejszych i najefektowniej ubarwionych motyli krajowych. Z gromady mięczaków występuje tu tylko jeden gatunek chroniony - ślimak winniczek. Gatunek objęty ochroną gatunkową dopiero od 1995 r. Spotykany jest tu najczęściej w miejscach wilgotnych i zacienionych.
Grupa zwierząt kręgowych posiada również swoich rzadkich przedstawicieli, których spotkać można w na terenie wsi Krasiejów. Z ryb zaliczyć do nich należy słonecznicę, różankę żyjące w starorzeczach Małej Panwi i gliniankach.
Występują tu również liczne gatunki płazów. Spotkać tu można traszkę zwyczajną, traszkę grzebieniastą, żabę trawną, żabę wodną, ropuchę szarą, ropuchę zieloną i bardzo rzadką ropuchę paskówkę, występującą tylko na terenie kopalni gliny oraz coraz rzadszą rzekotkę drzewną. Płazy te odbywają gody w stawach i drobnych zbiornikach znajdujących się na terenie wsi.
Spośród gromady gadów żyją tu trzy gatunki jaszczurek: jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna i padalec zwyczajny.
W okolicach Krasiejowa spotkać można również węże - bardzo pożytecznego zaskrońca, żmiję zygzakowatą oraz rzadkiego w Polsce gniewosza plamistego.
Z bardzo wielu spotykanych tu gatunków ptaków lęgowych, do najbardziej interesujących zaliczyć należy bociana czarnego gnieżdżącego się w lesie w południowej części Krasiejowa. Na wilgotnych łąkach w dolinie Małej Panwi występuje derkacz, gatunek zagrożony w skali światowej.
Największą osobliwością Krasiejowa, jeżeli chodzi o gromadę ssaków, jest występowanie bobra, którego spotkać można w Małej Panwi. Ten największy z naszych gryzoni występował na Śląsku Opolskim jeszcze na przełomie XV i XVI wieku. W późniejszym czasie, skutkiem pozyskiwania futer, mięsa i stroju bobrowego (piżma) gatunek ten wymarł. Od tego czasu nie było jakichkolwiek wzmianek o jego występowaniu na tym terenie. Dopiero w 1996 roku przeprowadzono reintrodukcję bobra w dolinie Widawy koło Namysłowa. W dolinie Małej Panwi ślady działalności bobrów w postaci charakterystycznie obgryzionych gałązek i pni wierzbowych zostały zaobserwowane na początku 1997 roku, przed ich sztucznym wprowadzeniem w dolinę Widawy.
Spośród wielu innych gatunków ssaków występujących w okolicach Krasiejowa, do bardziej interesujących należy zaliczyć gronostaja, koszatkę, wydrę, ryjówkę aksamitną, tchórza zwyczajnego oraz łasicę łaskę.
Występują tu również gatunki nietoperzy, z których najczęściej spotykanymi są: gacek brunatny i mopek, który posiada najciemniejsze ubarwienie ze wszystkich naszych nietoperzy.